استوریج چیست؟

استوریج یک سیستم کامپیوتر طراحی شده برای فراهم ساختن یک ذخیره ساز جداگانه خارجی برای کامپیوترهایی است که معمولا بصورت یک شبکه استوریج  متصل می باشند. این استوریج بطور سنتی دارای دیسک های مکانیکی بوده است، اما ما شاهد رشد چشم گیری در تعداد رسانه های solid-state در استوریج ها هستیم. داشتن بیش از یک پتابایت فضای ذخیره سازی، امروزه برای استوریج های بزرگ خیلی غیرعادی نیست.

استوریج ها از طریق یک شبکه به اشتراک گذاشته شده به کامپیوتر های میزبان متصل می شوند و معمولا اعتماد پذیری پیشرفته و قابلیت های گسترش یافته ای را فراهم می سازد. استوریج ها در سه نوع گسترده ارائه می شوند:

·        SAN

·        NAS

·        Unified (SAN and NAS)

SAN استوریج ها، بعضا بعنوان استوریج های بلاکی اشاره می شوند و اتصال بر روی پروتکل های مبتنی بر بلاک از قبیل FC، FCoE، iSCSI، یا SAS را فراهم می سازند. استوریج های بلاکی دستورات دسترسی سطح پایین دیسک را که دستورات توضیح دهنده بلاکهای SCSI (CDB ها) نامیده می شوند را ارسال می کنند ، از مثال های آن می توان به  READ block، WRITE block  و READ CAPACITY بر روی SAN اشاره نمود.

گاهی اوقات شما از برخی افراد خواهید شنید که استوریج را SAN خطاب می کنند. خب این اشتباه است. یک SAN یک شبکه مخصوص استوریجی برای اتصال بین استوریچ ها و هاست ها میباشد.

استوریج های NAS، گاهی اوقات filer ها نامیده می شوند، و اتصال بر روی پروتکل های مبتنی بر فایل از قبیل سیستم فایل شبکه ای NFS و SMB/CIFS  را فراهم می سازند. پروتکل های مبتنی بر فایل در یک سطح بالاتر از دستورات بلاکی سطح پایین کار می کنند. آنها فایل ها و دایرکتوری ها را با دستوراتی دستکاری می کنند و کارهایی را از قبیل ایجاد فایل ها، تغییر نام فایل ها و بستن فایل و غیره را انجام می دهند.

نکته:

اگرچه این پروتکل در واقع Server Message Block (SMB) می باشد، اما اغلب اوقات بوسیله ی نام قدیمی خود، common internet file system (CIFS) اشاره می شود. و بعنوان sifs تلفظ می شود.

 استوریج های unified، گاهی بعنوان استوریج های چندپروتکله مطرح می شوند، که یک استوریج را بر روی هردوی پروتکل های بلاکی و فایلی به اشتراک می گذارد.  آیا این استوریجها از دو مدل دیگر بهترند؟ گاهی اوقات اینطور است و گاهی اوقات اینطور نیست.

امروزه انواع گوناگونی از استوریج وجود دارد و هدف نهایی استوریج ها فراهم کردن یک محیط مناسب از نظر دما ، منبع تغذیه و ... برای دیسک درایو ها و درایو های solid-state می باشد تا شرایط مناسبی در عملکرد داشته باشند.  استوریج ها برای فراهم کردن یک جریان هوای خنک کننده بهینه، محافظت در مقابل ضربه و حرکت  و یک منبع برق محافظت شده مناسب در کنار اجرای وظایفی از قبیل scrubing منظم دیسک ها و سایر بازرسی های سلامتی طراحی شده اند. اساسا، اگر شما یک دیسک درایو بودید، حتما دوست داشتید که در یک استوریج زندگی می کردید!

 در بالا بطور مختصر با انواع استوریج ها آشنا شدید در ادامه در مورد روشهای محافظت از اطلاعات استوریج و کارهایی که در مواقع ایجاد مشکل و عدم دسترسی به اطلاعات باید انجام گیرد و یا نباید انجام بگیرد به اختصار صحبت خواهیم کرد.

 بازیابی اطلاعات از استوریج

شرکت داده نگاری آوین بدلیل داشتن نمایندگی استوریجهایی چون برند maxtronic و Infortrend و سابقه نصب و کانفیگ برندهای دیگری از استوریج ها در پروژه های مختلف بطور کامل با ویژگیها و اصول عملکرد انواع استوریجها آشناست. از طرفی تیم فنی شرکت داده نگاری آوین به دلیل داشتن تسلط به نحوه عملکرد هر یک از انواع RAID ها  و داشتن تجربیات چندین ساله در امر بازیابی اطلاعات همواره بهترین پیشنهادات را جهت محافظت از اطلاعات و بازیابی اطلاعات  در صورت از دست دادن اطلاعات از انواع استوریج های ( فابل یا بلاک )  در اختیار کاربران و سازمانها قرار میدهد.

همواره این موارد را به یاد داشته باشید

- به هیچ وجه در صورتی که یکی ازهارد های استوریج آسیب دیده آنرا با هاردی که قبلا در سیستم  Raidاستفاده شده است جایگزین نکنید مگر اینکه قبلا آن هارد را zero fill کرده باشید.

- بطور متناوب لاگ های استوریج را چک کنید و در صورت مشاهده خطای SMART هاردی در اولین فرصت از هارد دارای خطا در استوریج clone گرفته و جایگزین کنید. فراموش نکنید که همواره در RAID های Parity Base کپی کردن (کلون گرفتن) اطلاعات هارد دارای خطا قبل از Failed شدن هارد روش بهتری از Failed شدن و Rebuild شدن RAID SET میباشد.

- حتما از اطلاعات مهم خود Backup بگیرید. و همواره بکاپ خود را بر روی یک استوریج دیگر و یا Tape  LTO ها نگهداری کنید.

- با توجه به محل قرار گیری هارد درایو خود در Raid Array آنها را شماره گذاری کنید. و در صورت تعویض هارد معیوب حتما هارد معیوب دارای شماره باشد و تاریخ تعویض هارد را بر روی آن بنویسید . گاهی اوقات هارد معیوب شما میتواند به ریکاوری اطلاعات کمک کند.

- اگر مایل به از دست دادن داده خود هستید، اگر مایل به از دست دادن شغل خود هستید از RAID 0  استفاده کنید!!!!!! RAID 0 هیچگونه افزونگی  ندارد و در مواقع Failed شدن هر یک از هاردها اطلاعات خود را از دست خواهید داد لطفا آن را جدی بگیرید.

-  در موقع بروز مشکل بر روی آرایه های RAID  به هیچ وجه بر روی درایو RIAD اسکن دیسک نکنید و همچنین در رجیستری سیستم تنظیم کنید در هنگام بالا آمدن ویندوز به هیچ وجه بر روی درایو RAID اسکن دیسک صورت نگیرد.

- هارد معیوب را عوض کنید . اگر چراغ خطای قرمز یکی از هارد دیسک های داخل استوریج روشن شد ، یا خطای اسمارت داد و یا صدای غیرعادی داشت در اولین فرصت آن را عوض کنید .

- در مواردی که بدلیل نوسانات برق، درایوها و اطلاعات شما غیر قابل دسترس شد به هیچ وجه جهت رفع مشکل از برنامه های عیب یابی استفاده نکنید و حتما" با متخصص مشورت کنید.

- اگر یک از هارد دیسکهایتان معیوب شده و میخواهید ان را با هاردی تعویض کنید حتما هارد جدید را حدالامکان با برنامه تست هارد خود استوریج تست کنید حتی اگر هارد نو باشد.

- اگر بعد از تعویض هارد معیوب عمل Rebuild بصورت اتوماتیک صورت نگرفت سعی نکنید تا به هر روشی استوریج یا سرور را مجبور به Rebuild کنید و با متخصصین تماس بگیرید.

- در مواردی که با مشکل از دست دادن اطلاعات در استوریج ها مواجه می شوید مهمترین گزینه پیدا کردن مرکزی است که اطلاعات کافی در مورد Raid و استوریج  داشته باشد تا بتواند به شما کمک کند از این رو اگر با این مشکل مواجه شدید پیشنهاد میکنیم حتما با کارشناسان ما مشاوره کنید.

Top